Sosyal Medya Kullanıcıları Kimlerdir? – Sosyal Medya Kullanıcı Demografisi

Sosyal Medya Kullanıcıları Kimlerdir? – Sosyal Medya Kullanıcı Demografisi

Sosyal Medya Kullanıcıları Kimlerdir? – Sosyal Medya Kullanıcı Demografisi

7.1 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık 1.73 milyarının sosyal medya kullanıcısı olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?

Etki alanının büyüklüğü, sosyal medyayı tüketiciye ulaşmak için harika bir seçenek haline getiriyor. Üstelik her sosyal medya kanalının kendine ait bir kullanıcı profili bulunuyor; bu da markaların hedef kitlesine daha kolay ulaşmasına ve ona uygun mesaj verebilmesine olanak tanıyor. Peki hangi site/uygulama hangi kullanıcılara hitap ediyor? İşte en popüler sosyal medya mecralarının demografik istatistikleri;

Erkekler Google Plus’dan Kadınlar Facebook’dan

%71’lik oranla Google+ sosyal medya mecraları arasında en yüksek erkek kullanıcı oranına sahip ağ oluyor. En popüler sosyal medya ağı olan Facebook’u ise en çok kadınlar kullanıyor.

35 Yaş Üzeri Linkedin Tercih Ediyor

Hem “35-44” hem de “45+” yaş aralığında Linkedin’in kullanıcı oranları başı çekiyor. Bu iki kategorinin toplamı Linkedin’in kullanıcı profilinin %81’ini oluştururken, Google+ kullanıcılarının %50si ise ”0-24” yaş kategorisinde yer alıyor.

En Çok Vakit Youtube’da Harcanıyor

Kullanıcı dikkatini üzerinde en uzun süre tutmayı başaran sosyal ağ Youtube, kullanıcısını ortalama 25 dakika boyunca oyalamayı başarıyor. Bu süreyi 23.20 dakika ile Facebook izliyor.

Yüksek Gelir Sahipleri Linkedin Kullanıyor

Yüksek gelir sahibi kullanıcılar sosyal medya ağı olarak Linkedin’i tercih ediyor.

Yukarıdaki veriler sosyal medyanın ancak çok genel bir özeti olabilir. Aslında bu istatistikler her gün değişim gösteriyor ve bazen minik farklılıklar bile yeri geldiğinde çok önemli olabiliyor. Bu sebeple markanızın reklamını sosyal medya üzerinden yapmayı düşünüyorsanız, en iyi seçenek profesyonel bir dijital medya planlama uzmanından yardım almak olacaktır. Bu dinamikleri sürekli takip eden ve onlara en uygun reklam seçeneklerini belirleyen dijital medya planlama uzmanları, yatırımınızdan maksimum verim almanızı sağlayacak, hedefinize uygun sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaklardır.