Online Pazarlamada Blogların Önemi

Online Pazarlamada Blogların Önemi

Online Pazarlamada Blogların Önemi

 

Son zamanlarda şirketlerin bloglara verdiği önem artsa da birçok şirket blogları hedeflerine ulaşmada yavaş ve dolaylı bir araç olarak görüyor. Halbuki bloglar, hem küçük hem de büyük işletmeler için uzun vadede göz ardı edilemeyecek bir önem taşıyor. Blogların sağladığı yararlardan birkaçı şöyle:

1. Düşünce önderi olarak görünürlük kazanabilirsiniz. Blogda yayımlayacağınız her yazı sizin konudaki uzmanlığınızı, kurumsal bütünlüğünüzü ve belki mizahi yanlarınızı gösterir. Öyle büyük teoriler ortaya atmanıza gerek yok. Alanınızdaki en son trendler ve haberler bile yeterli olabilir.

2. Müşterilerinizle diyaloğa girebilirsiniz. Blogunuzla düzenli olarak ilgilenirseniz müşterileriniz yazılara yorum yapma fırsatı bulur. Blogunuz yorum yapan bu kişileri satın almaya yönlendirebilir. Fikirlerinize itiraz etseler bile bilinirliğiniz artar.

3. Her blog yazısı bir SEO fırsatıdır. İnternette birçok kişi birçok şeyi aratıyor. Bloğunuzu optimize edebilir ve en çok aratılan anahtar sözcükler veya ifadeleri yazılarınızda kullanabilirsiniz. Böylece konuyla ilgilenen müşterileri markanıza yönlendirebilirsiniz.

4. Bloglar link yönlendirmeleri için idealdir. Kurumsal reklamlar müşterilere pek o kadar çekici gelmez. Ama konuyla ilgili iyi yazılmış bir blog yazısında verilen ilginç bir link müşterilerin daha fazla ilgisini çeker ve bu linkin tıklanma olasılığı daha yüksektir.

5. Markanızı kişileştirebilirsiniz. Bloglar şirketinizin düşünceli, hassas, yardımcı yönünü sergiler. Blog yoluyla müşteriler şirketinizin çalışanları ve vizyonu hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Bloglar markanızı kişileştirmek için kaçırılmayacak fırsattır.

6. Google’da daha yeni içerik daha yeni web sitesi demektir. Google web sitelerini düzenli olarak tarayarak yeni ve güncellenmiş içerik arar. Google’ın sitenizi sık sık taraması önemlidir. Siteler daha fazla güncelleme olduğunda daha sık taranır. Bloglar sitenizde sürekli yeni içerik olmasını garantiler.